دوستان و دانشجویان

نمایش آنلاین حاضرین و اعضا

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ناب رایانه

ناب رایانه

گوهری که می‌ماند

گوهری مثل علی است که گل می‌ماند و خار و خاشاک، زباله و چیزهای متعفن، او را آلوده نمی‌کند و جوهر او را کاهش نمی‌دهد. یک قطعه‌ الماس را در گل هم که بیندازند، الماس است، بالاخره خود را نشان خواهد داد. باید این جوری جوهر پیدا کرد. باید هر فرد مسلمان، این مشعل عظیم را بر بالای قله‌? حیات ببیند و به سمت او حرکت کند. هیچ‌کس ادعا نکرده است که ما می‌توانیم مثل علی‌بن ابی‌طالب حرکت کنیم. بیخود هم به این و آن نباید گفت که شما چرا مثل علی عمل نمی‌کنید .

با امام سجاد(علیه‌السلام) راجع به عبادت خودش و عبادت امیرالمومنین،‌ صحبت شد، حضرت گریه کرد و گفت: ما کجا، امیرالمومنین کجا! از قول امام سجاد - زین‌العابدین - که خود او معصوم بود،‌این جور نقل می‌کنند! مگر ما می‌توانیم مثل علی باشیم؟! هیچ کس از بزرگان عالم تا حالا، نه توانسته، نه ادعا کرده، نه خیال کرده، و نه چنین اشتباهی به مغز او راه پیدا کرده است که خواهد توانست مثل امیرالمومنین، حرکت یا کار کند! آنچه مهم است، این است که جهت، جهت امیرالمومنین باشد.

خود آن بزرگوار در نامه‌ای به عثمان بن حنیف، بعد از آن که وضع خود را شرح داد که "الا و ان امامکم قد اکتفی من دنیاه بطمریه" - زندگی من این گونه می‌گذرد - فرمود: "الا و انکم لاتقدرون علی ذلک"،‌ مبادا خیال کنید که شما می‌توانید مثل من رفتار کنید! نه، این یک رب‌النوع است، یک مقام دست نیافتنی است، ولی الگوست. سعی کنیم به سمت این الگو برویم. کسی نمی‌تواند مثل شجاعت علی را داشته باشد. نزدیکترین انسانها به امیرالمومنین، جناب عبدالله بن عباس بود - پسر عمو و شاگرد و رفیق و همراز و مخلص و محب واقعی امیرالمومنین - خطایی از آن بزرگوار سر زد، امیرالمومنین به او نامه‌ای نوشت. تعبیر امیرالمومنین این است که تو خیانت کردی! او یک مقدار از اموال بیت‌المال را فکر کرده بود که به او می‌رسد، برداشته بود و به مکه رفته بود. امیرالمومنین، آن چنان نامه‌ای به عبدالله بن عباس نوشته است که مو بر تن انسان، راست می‌ایستد!

این چه مردی است! این چه انسان عظیمی است! به عبدالله بن عباس می‌فرماید:"فانک ان لم تفعل" . اگر این کاری را که گفتم نکنی - این اموال را برنگردانی - "ثم امکننی الله منک"(9)، بعد دست من به تو برسد، "لا عذرن الی‌الله فیک" ،  پیش خدا درباره‌ی تو، خودم را معذور خواهم کرد، یعنی سعی می‌‌کنم به خاطر تو پیش خدا، خجل و سرافکنده نشوم، "و لا ضربنک بسیفی‌الذی ما ضربت به احدا الا دخل‌النار"  تو را با همان شمشیری خواهم زد که به هر کس زده شد، وارد جهنم گردید!

"والله لو ان الحسن و الحسین فعلا مثل الذی فعلت ما کانت لهما عندی هواده" ، به خدا سوگند اگر این کاری که تو کردی، حسن وحسین من این کار را بکنند، پیش من هیچ‌گونه عذری نخواهند داشت!"و لا ظفرا منی باراده" و، هیچ تصمیمی به نفع آنها نخواهم گرفت، "حتی آخذ الحق منهما و ازیح الباطل ان مظلمتهما" ، حق را از آنها هم خواهم گرفت!

 

منبع
سیمای معصومین(ع) در آیینه ‌نگاه رهبری،‌ مؤسسه قدر ولایت

تمامی حقوق مطالب محفوظ است