دوستان و دانشجویان

نمایش آنلاین حاضرین و اعضا

ما 8 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ناب رایانه

ناب رایانه

هفت نکته ماه

بسیاری ازخریداران نوت بوک و لپ تاپ ( Laptop )هنگام خرید از نکات فوق العاده مهم و ابتدایی برای خرید غافل هستند . دراینجا به ساده ترین شکل ممکن هفت نکته ابتدایی اما بسیار مهم برای خرید نوت بوک را ذکر می کنم . حتما بخوانید . . .

1-نوت بوک و لپ تاپ یک رایانه قبل حمل است و قطعات ( Devices ) آن برای رفع این نیاز یعنی نیاز به کامپیوتر قابل حمل طراحی شده دارای ویژگی های خاص خود است .
قطعات در نوت بوک بسیار ظریف و حساس بوده ، با نوع مشابه خود در کامپیوترهای شخصی ( pc ) کاملا متفاوت هستند . در حالیکه کاربران نوت بوک تصور می کنند مثلا یک CPU دوهسته ایی در نوت بوک و PC دقیقا مانند هم هستند .
2-یک نوت بوک با یک مشخصات معین و یک کامپیوتر دقیقا با همتن مشخصات را در نظر بگیرید ، در این موقع نوت بوک نسبت به نوع مشابه خود هم بسیار گرانتر هم دارای سرعت پایین تری است .
3-با توجه به دو نکنه فوق باید به این نکته اقتصادی و اخلاقی توجه کنیم که خرید ما باید براساس نیازمان باشد و فقط وقتی به سراغ رایانه قابل حمل برویم که حتما به یک کامپیتر قابل حمل نیازمند هستیم .
در حالیکه اگر واقعا نیاز ما با کامپیوتر شخصی رفع می شود با هزینه بالای یک نوت بوک می توانیم یک کامپیوتر شخصی قوی تر و سریعتر تهیه کنیم.
4-نوت بوک ها و لپ تاپ ها را فقط در دو یا سه مورد مانند هارد و رم آنهم با توجه به بازار ایران به سختی می توان ارتقا داد ، بنابراین هر قدر برای خرید نوت بوک بیشتر هزینه کنید ، سود بیشتری خواهید برد .
5-نوت بوک هابطور کلی به دو دسته تقسیم می شوند ، نوت بوکهایی با سیستو عامل مخصوص برای خود که معمولا دارای dvd پشتیبان ( Backup )هستند و در این نوع شما همیشه باید از همان سیستم عامل خاص استفاده کنید . نوع دیگر نوت بوکهایی که دارای سیستم عامل DOS بوده و شما اغلب می توانید هر نوع سیستم عاملی را روی آن نصب کنید.
6-بعضی از مارک های نوت بوک با توجه به رتبه و برندی که برای خود در بازار جهانی دست و پا کرده اند قیمت بالایی دارند در حالیکه مدل مشابه انها در مارک های دیگر با تقریبا همه ویژکی های لازم ، قیمت پایین تری دارند.بنابراین هیچ وقت برای تبلیغات دیگران هزینه نکنید.
7- اگر قصد خرید مدل خاصی از نوت بوک را دارید ، قبل از خرید با افراد متخصص و متعهد مشورت نموده یا در اینترنت اطلاعات لازم را بدست آورید . برای اینکه بعضی از مدل های نوت بوک بعد از ورود به بازار ایران و انجام تست های لازم عیب های خود را نشان می دهند . همجنانکه بعضی از مدل های Dell و Sony اکنون در دست کاربران فراوانی مشکل داغ شدن هارد دیسک دارند.

 

سیّدنصرالله حجّت

تمامی حقوق مطالب محفوظ است