دوستان و دانشجویان

نمایش آنلاین حاضرین و اعضا

ما 5 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ناب رایانه

ناب رایانه

هفت نکته از فاطمه فاطمه است

 

هفت نکته از فاطمه فاطمه است


۱-و اما امروز توده ی مردم ... همچنان سر بر دیوار خانه ی فاطمه نهاده اند و به درد می نالند ، این اشک ها هر کدام کلمه ایی است ... این زبان توده است و چه زبانی صادق تر و زلال تر و بی ریاتر از زبانی که کلماتش ، نه لفظ و نه خط ، اشک است .

۲-آن خانه (کعبه) از سنگ و این خانه (فاطمه) از انسان .

آن خانه مطاف تنها مسلمانان و این خانه مطاف هر دلی که زیبایی را می فهمد و جلال انسانیت را می شناسد و آزادی ، عدالت ، عشق ، اخلاص ، تقوی و « جهاد برای نجات مردم » را می ستاید .

۳-در جامعه و فرهنگ اسلامی سه چهره از زن داریم :

یکی چهره سنتی و مقدس مآب و یکی چهره زن متجدد و اروپایی مآب ... و یکی هم چهره فاطمه(س) و زنان « فاطمه وار » که هیچ شباهتی و وجه مشترکی با چهره ای به نام زن سنتی ندارد .

سیمایی که از زن سنتی در ذهن افراد وفادار به مذهب در جامعه ما تصویر شده است با سیمای فاطمه همان قدر دور و بیگانه است که چهره فاطمه با زن مدرن .

۴-اکنون یک « دختر » ، ملاک ارزشهای پدر می شود ، وارث همه مفاخر خانواده می گردد و ادامه سلسله و تیره و تبار بزرگ ، سلسله ایی که از آدم آغاز می شود وبر همه راهبران آزادی و بیداری تاریخ انسان گذر می کند و به ابراهیم بزرگ می رسد و موسی(ع) و عیسی(ع) را به خود می پیوندد و به محمّد(ص) می رسد و آخرین حلقه این « زنجیر عدل الهی » زنجیر راستین حقیقت ، « فاطمه » است .

۵-پیغمبر بر فاطمه ، دختر محبوبش بسیار سخت می گرفت . او این رفتار را از خدا آموخته بود . یک روز همچون هر روز پیامبر(ص) وارد خانه فاطمه اش می شود . ناگهان چشمش به پرده ایی می افتد نقش دار ، بی درنگ ابرو درهم می کشد و بی آن که سخنی بگوید باز می گردد . فاطمه احساس می کند . می داند گناهش چیست . و می داند توبه اش چه ؟

بلافاصله پرده را از در اتاق گلینش می کَند و برای پدرش می فرستدتا آن را بفروشد و پولش را به نیازمندان مدینه انفاق کند...

۶- ...ازین دو کدامشان در چشم رسول خدا(ص) محبوبترند : دخترش زهرا(س) ، یا همسر او علی(ع) ؟

پیغمبر که در برابر پرسش دشواری قرار گرفته بود – در حالی که ازین سئوال زیرکانه ای که اورا در تنگنای یک « انتخاب محال » می گرفت ، لبخندی معصوم و مهربان داشت – پاسخی یافت که احساس کرد درست بیان همان چیزی است که در دل داشته است و با حالتی که گویی از توفیق لذت می برد گفت :

فاطمه از تو پیش من محبوب تر و تو پیش من از فاطمه عزیزتری .

۷-در میان همه جلوه های خیره کننده روح بزرگ فاطمه ، آنچه بیش از همه برای من شگفت انگیز است ، این است که همسفر و همگام و همپرواز روح عظیم علی(ع) است.


تمامی حقوق مطالب محفوظ است